version:English versionDeutsch Version
mapa strony:mapa strony
kontakt:

22 756-25-35, 22 756-95-25, elektronika@elektronika.com.pl

05-500 Piaseczno, ul.Puławska 31

Elektronika Jacek Grabowski

Naprawa modułu koordynatora COO7 do samochodu Scania

W samochodach ciężarowych Scania, podstawowym zadaniem koordynatora jest przekazywanie danych za pośrednictwem sieci CAN z jednostki sterującej silnika EMS do innych jednostek sterujących oraz wysyłanie sygnałów do wskaźników i lampek w tablicy rozdzielczej. Koordynator pełni także funkcje monitorujące.

Omawiany tu problem dotyczy koordynatorów COO7 występujących w samochodach ciężarowych Scania różnych modeli z systemami PDE, HPI oraz XPI.

* Usterka modułu koordynatora COO7 objawia się brakiem możliwości uruchomienia pojazdu, zapalaniem się wielu kontrolek na zestawie wskaźników oraz brakiem komunikacji z różnymi jednostkami pojazdu.

 * Początkowo objaw występuje okresowo, z czasem nasila się i prowadzi do całkowitego unieruchomienia pojazdu.

 * Należy podkreślić, że niektóre objawy uszkodzenia koordynatora COO7 są zbieżne z uszkodzeniami jednostki sterującej silnika EMS (kaseta silnika), dlatego wymagana jest wcześniejsza diagnostyka specjalizowanym testerem celem dokładniejszego zlokalizowania usterki.

 * W szczególności usterka koordynatora COO7 uniemożliwia komunikację z wieloma systemami, podczas gdy awaria modułu EMS nie blokuje komunikacji z pozostałymi urządzeniami.

Do naprawy prosimy dostarczyć sam moduł koordynatora COO7 wymontowany z pojazdu wraz z informacją o występujących usterkach.
Przed dostarczeniem modułu prosimy o kontakt telefoniczny.

Scania koordynator COO7